czwartek, 12 maja 2022

Przycinanie krzewów owocowych

Krzewy formujemy wczesną wiosną, możemy również je przyciąć po przymrozkach, zanim puszczą pąki kwiatowe. Porzeczki, agresty, porzeczko–agresty można traktować podobnie jak drzewa owocowe. Również pozbywamy się starych lub skrzyżowanych gałęzi. 

Tym samym dodajemy roślinie światła i powietrza. Tak samo postępujemy z jagodą kamczacką. Ona również potrzebuje ciepła i światła do obfitego owocowania. Krzewy należy nawozić naturalnymi nawozami i pamiętać o podlewaniu, jeśli roślina jest sucha. 

Maliny przycinamy (dwuletnie pędy) gdyż one nam owocują – w dodatku przycięcie malin powoduje, że owoce są większe i bardziej odporne na ataki robaków. 

Aronię także możemy przyciąć wczesną wiosną (luty – marzec). Jeśli cięcie będzie mocniejsze, bardziej radykalne, to w pierwszym roku może bardzo słabo owocować, natomiast w późniejszych latach zbiory będą bardzo duże.


Rokitnik jest specyficzną rośliną, ponieważ nadaje się do przycinania jesienią, gdy zbieramy owoce. Zbiór opiera się na ścinaniu gałęzi – dla ułatwienia gromadzenia owoców. Wiosną też można przyciąć tę roślinę. Rokitniki bardzo późno owocują (dopiero krzewy siedmioletnie), dlatego duże i stare krzewy można dowolnie formować. Młode najpierw muszą się rozrosnąć, żeby dobrze owocowały. Należy pamiętać, że tylko żeńska odmiana rokitnika owocuje. 

Jeżyny w razie konieczności należy ciąć mocno i intensywnie, prześwietlając i ograniczając im rozrastanie. Będą wtedy gęstsze i wydadzą więcej owoców. Także możemy użyźnić kompostem lub podlać obornikiem. Maliny i jeżyny, które są dobrze prześwietlone i odżywione są mniej podatne na pleśń (dokładnie szarą pleśń).

Agresty rosnące wśród długich traw i chwastów unikają mączniaka amerykańskiego. Niestety nasza "troska o estetykę" w ogrodach skłania nas do likwidacji chwastów i traw w tych miejscach, gdzie są one pożyteczne. Krzewy owocowe nie są narażone na suche i gorące powietrze (pobierają wilgoć z rosy i parowania wody na ściółce). 

Dzięki temu tworzy się naturalna kurtyna przed chorobami grzybowymi. Dlatego na wioskach, gdzie rosną sobie swobodniej są smaczniejsze i obfitsze w zbiorach. Czasami mniejsza liczba zabiegów przy krzewach lepiej na nie wpływa. Nie potrzebują tyle uwagi, co owoce i warzywa, które ciągle trzeba pielić.

Brak komentarzy: