sobota, 14 maja 2022

Nawożenie drzew i krzewów owocowych

 Nawóz naturalny jest zawsze najlepszym materiałem do nawożenia. Na jesień–zimę przy sadzeniu drzew, jak i już rosnących drzewach należy zrobić otwór (przy dużych i starych drzewach) dwa otwory na głębokość dwóch spadli i wsypać najlepiej koński obornik.

Otwory robimy ok. 1–1,5 metra od pni drzew, gdyż korzenie włoskowe, które odżywiają roślinę i dostarczają jej wodę, są oddalone od pni. Grube korzenie stabilizują roślinę, a drobne włoskowe odżywiają rośliny. 

Natomiast wiosną, już po przymrozkach wiosennych podajemy obornik i kompost. Można nieco podsypać wapnem – jeśli używamy wapno to nie łączymy co z obornikiem czy innymi "pobudzaczami" do życia, aby oddać roślinie soki z gleby, składniki pokarmowe. Odkażając ziemię niszczy też drobnoustroje jakie podajemy w nawozach naturalnych. Po prostu nie łączymy ich. Najpierw możemy podsypać nieco wapnem dookoła, a po miesiącu podać obornik. Latem możemy też wykorzystać pod drzewa i krzewy owocowe. Gnojówkę, którą możemy zrobić z obornika (bydlęcego lub kurzego) czy pokrzywy.

Obornik wrzucamy do beczki, zalewamy wodą i po około dwóch tygodniach tworzy się koncentrat do podlewania. Zależnie od "mocy" używamy około trzech szklanek na 10 litrów wody i podlewamy rośliny, drzewa, krzewy i warzywa. Beczka nie może być zakręcana, tylko przykryta. Zachodzą w niej reakcje chemiczne, które mogą rozsadzić cały pojemnik. Przykrywamy, żeby uniknąć brzydkiego zapachu i żeby nie wywietrzał nawóz. 

Natomiast pokrzywę zrywamy i zalewamy wodą, a po dwóch, może trzech tygodniach podlewamy rozrabiając ją z wodą. Pokrzywę możemy również połączyć z czosnkiem i zalać na gnojówkę, można również zastosować naturalny oprysk na choroby i szkodniki na roślinach. Warto pamiętać, że każdy nawóz jest silny i może spalić rośliny, więc lepiej podać go mniej niż przedawkować i zniszczyć kłącze. Nie można bać się używania nawozów naturalnych, te są znacznie zdrowsze dla ludzi i roślin. To nawozy sztuczne produkowane masowo w oparciu o naturalne są gorsze, bo posiadają masę dodatkowych i niepotrzebnych składników. 

Teoretycznie takie nawozy pomagają roślinom, ale tylko na chwilę. Przypomina to trochę napakowanie sterydami. Z kolei owoce i warzywa po zastosowaniu naturalnych nawozów (takich jak kompost, popiół z grilla, obornik czy gnojówka) są bez porównania smaczniejsze i zdrowsze. To one mają mocniejszy aromat. W ten sposób również możemy zadbać o siebie samych. 

Po więcej na temat kompostu i obornika zapraszamy tutaj

W okresie suszy należy pamiętać o obfitym podlewaniu, żeby drzewa i krzewy miały co pić.

Brak komentarzy: