wtorek, 17 maja 2022

Materiał żywopłotowy

Przedstawiamy zestaw roślin, które tworzą żywopłoty kolorowe, kwitnące i owocowe. Poniższe rośliny są różnorodne pod kątem faktury, kształtu liści czy igiełek, oraz okresu kwitnięcia. Zakładając żywopłot, ewentualnie gdy mamy konieczność osłonięcia terenu od wiatru, dobieramy rośliny, które będą w stanie zatrzymać silne podmuchy wiatru. Do tego grona można zaliczyć brzozy, sosny, lipy, klony, jarzębiny, kasztany itp.

Pomiędzy nimi sadzimy: aronie, rokitniki, kaliny, berberysy czy tawuły. Równie dobrze nadają się także: perukowce, derenie, jaśminy, jałowce czy krzewuszki.

Najczęściej wymienione wyżej rośliny są bardzo potrzebne. Ich owoce możemy przerobić na soki, czyli naturalne źródło witamin. To wpływa na nasze zdrowie, odporność czy energię. Dzięki temu możemy w prosty sposób uniknąć alergii, uczuleń czy innych chorób. Oczywiście, jeśli dbamy o te rośliny bez sięgania po opryski chemiczne. Szereg kwitnących drzew i krzewów sprzyja pszczołom oraz innym owadom. 

Taki żywopłot niesie za sobą wiele zalet dla człowieka i zwierząt. Oprócz tego jest praktycznie bezobsługowy do pielęgnacji – jeśli regularnie go przycinamy i formujemy, to żywopłot jest gęstszy i mocniej kwitnie. Odpoczynek przy takiej roślinie jest pełny, a wręcz "błogi". To wszystko dodaje nam energii i cieszy oko. Dłużej skupimy się na kolorowej roślinie niż na zielonych tujach. Możemy korzystać z wielu krzewów do obsadzeń, one nie wymagają szczególnych warunków glebowych i atmosferycznych.

Choć w taki żywopłot możemy ładnie wkomponować nieco bardziej wymagające rośliny: budleje Dawida, ogniki, ostrokrzewy, złotliny itd. Wymienione kłącza zostaną osłonięte przed wiatrem i mrozem. Jedynym minusem jest konieczność grabienia liści na jesień, jednak wydaje nam się, że warto zdecydować się na takie urozmaicenie. Nie tylko ludzie i pszczoły zyskują na takim rozwiązaniu. Ptaki karmią się owocami jarzębiny, a jednocześnie mogą wybierać z ogrodu różne szkodniki takie jak ślimaki czy pędraki. Biedronki są w stanie poradzić sobie z mszycami.


Dzięki temu w naszym ogrodzie zagoszczą pożyteczne owady i zwierzęta, a do tego zyskamy atrakcyjny efekt wizualny w postaci różnorodnego ogrodu. Tym samym z ogrodu tworzymy idealne miejsce na wypoczynek.

Brak komentarzy: