środa, 11 maja 2022

Przycinanie drzew owocowych

Drzewa pestkowe – korony formujemy po zbiorze owoców (wiśni, czereśni, śliwek, brzoskwiń, moreli itp.). Kształt korony najczęściej formujemy tak, aby ułatwił zbiór owoców – głównie w formie parasola. Wtedy gałęzie zaczynają się przewieszać. Korony należy też prześwietlać, czyli usuwać stare, gęsto osadzone gałązki. Dzięki temu promienie słoneczne docierają swobodnie do owoców, również deszcz ma możliwość opłukiwania wiśni z kurzu czy osadu. Powiew wiatru, woda deszczowa i słońce docierające do liści i owoców. To wszystko sprawia, że drzewa bujniej owocują i są zdrowsze. 

Stare i usunięte gałęzie nie pobierają soków z drzewa, a co za tym idzie, roślina obficie owocuje, a sam owoc jest nieco większy. Należy także wycinać gałęzie, które się krzyżują. Gdy nachodzą jedne na drugie, ocierają się i kaleczą.

Drzewa gniazdowe – posiadające gniazda nasienne (jabłka, gruszki itd.). Przycinamy wczesną wiosną (przełom lutego i marca), kiedy drzewa jeszcze nie pobierają soków z korzeni i nie rozwijają się. Także usuwamy stare, krzyżujące się gałęzie i obniżamy wielkość korony. Tutaj najlepiej zabezpieczyć świeże rany maścią do drzew, aby zapobiec chorobom. Warto takie miejsca osłonić przed mrozem. Przycinać gałęzie w taki sposób, żeby zostawić niewielki fragment odrostu. 

Dzięki temu nie uszkodzimy pnia i konaru. Zbyt bliskie przycięcie powoduje możliwość "wciągnięcia" pozostałości po gałęzi do środka pnia przez rozrastanie się drzewa w kolejnych latach. W tym miejscy może powstać dziura w koronie rośliny. Ten obszar może trudniej się goić i jest narażony na ataki patogenów. 

Korony drzew gniazdowych również należy prześwietlać, nadając powietrza i słońca. Jednak należy pamiętać, że drzew orzecha włoskiego nie przycina się. Powoduje to "wypłakanie się" rośliny, czyli utratę soków. 

Brak komentarzy: