wtorek, 22 lutego 2022

Drzewa owocowe

Na wstępie przedstawimy ogólne wiadomości doboru drzew do sadu. Musimy uwzględnić najważniejsze czynniki, jakie mają wpływ na dobór drzew, względem stanowisk co do warunków glebowych i atmosferycznych. Ponieważ zakładając sad, musimy przeznaczyć odpowiednio dużo miejsca w ogrodach, jak i zdawać sobie sprawę, że jest to uprawa wieloletnia, co ma wpływ na dobór drzew jakie chcemy uprawiać. Największe, jeśli chodzi o rozmiar są: orzech włoski i czereśnie.

    (źródło: "Drzewa owocowe i rośliny jagodowe", Wydawnictwo Spółdzielcze na zlecenie POLNAS, 1990)

Musimy też uwzględnić także, że niektóre drzewa potrzebują zapylaczy (odmian, które musimy posadzić w pobliżu, aby zapylały inne drzewa, co wpłynie na obfite ich owocowanie). Na rynku są też odmiany drzew kolumnowych. Są to formy szczepione, niskie i wąsko rosnące. Zajmują bardzo mało miejsca, obficie owocują. Niemalże oplatając owocami gałęzie. Łatwe do zbioru, gdyż nie potrzeba drabiny, polecane nawet na niewielkie ogródki działkowe.

Jabłko, jabłoń

Jabłko, jabłoń


Temperatura i warunki atmosferyczne

Mają podstawowe znaczenie przy doborze drzew. Temperatura: przymrozki wiosenne, wiatry wpływają na decyzję, czy odmiany drzew, które sadzimy są odporne na nie. Przed wiatrem możemy osłonić drzewa owocowe, sadząc przy nich wysokie drzewa wiatrochłonne typu olchy czy topole. Dobierając drzewa owocowe musimy wybrać odmiany, które się dobrze zakorzeniają (gdzie wiatr ich nie przechyli), oraz odmiany, których owoce nie opadają przed zbiorem (wiatr może je strącić). Przymrozki wiosenne szkodzą odmianą wcześnie kwitnącym, gdzie mróz może uszkodzić kwiaty, a także w niskich temperaturach nie fruwają pszczoły, przez co nie zostaną one zapylone. Region Polski podzielony jest także na obszary zimne (np. północny wschód), cieplejsze i suche ,co też musimy wziąć pod uwagę.

Stanowisko glebowe

Większość drzew owocowych na terenie Polski nadaje się na wszystkie rodzaje gleb. Najważniejsze, aby miały glebę zasobną w składniki pokarmowe oraz wodę. Nie są preferowane gleby lekkie, piaszczyste, iłowe, żwirowe i mocno przepuszczalne (np. torfowe).

Sadzenie drzew

Najlepszą porą na sadzenie "owocówki" jest jesień, gdyż roślina przeznacza ten czas na ukorzenienie się, ponieważ jesienią i zimą nie rozwija się jej część nadziemna. Wiosną natomiast sadząc drzewka musimy pamiętać o regularnym podlewaniu, ponieważ rozwój rośliny jest intensywny i szybko budzi się do życia. Podczas sadzenia najlepiej jest wykopać spory dołek, na spód wrzucić obornik koński, bydlęcy lub kurzy. Naturalny nawóz dla roślin zawsze jest najlepszy, przy czym należy zachować ostrożność podczas sadzenia lub nawożenia, gdyż jest on silnie działającym nawozem, więc tak jak przy nawozach mineralnych (sztucznych) można spalić rośliny. Dlatego wykopując dołek umieszczamy garść obornika granulowanego lub łopatkę obornika świeżego, przysypujemy go ziemią, aby nie dotykał korzeni i nie spalił rośliny. 

Sadzenie
(źródło: blog Passiflora Chojnice)

Następnie sadzimy drzewo przysypując ziemią nieco pod powierzchnią szczepienia. Miejsce szczepienia drzewek jest najczęściej dość nisko, dlatego musimy pamiętać, aby nie przysypać go ziemią, ponieważ to miejsce musi być na powierzchni.

Sadzenie, drzewa owocowe, szczepienie
(źródło: blog Passiflora Chojnice)
 

W dodatku to miejsce musi być suche, inaczej mogą tam się dostać patogeny i drzewo będzie nam chorować. Po posadzeniu należy obficie podlewać. Sadząc rośliny wiosną podlewamy co kilka dni. Gdy ziemia się "uleży", należy jej dosypać, aby przykryć odkryte korzenie podczas podlewania.

Pielęgnacja, nawożenie, przycinanie w następnym poście. Zapraszamy

Brak komentarzy: